Śmiesznie brzmiąca w swej nazwie roślina zwana czapką biskupią zyskała owe określenie nieprzypadkowo. Z wyglądu nawiązuje ona na pierwszy rzut oka do biretu bądź mitry, dlatego też botanicy zdecydowali się ją kolokwialnie nazywać w sposób ujęty w tytule niniejszego tekstu. Co jednak warto wiedzieć o tej roślinie poza etymologią jej nazewnictwa?
Z języka łacińskiego
Czapka biskupia tak dosłownie, w swej oryginalnej nazwie, wiąże się z językiem łacińskim i nawiązuje do wyrazu astrum, które w pełnym przełożeniu na język polski odnosi się do 'gwiazdy'. Termin ten wykazuje także silne powiazanie z greckim pojęciem myriostigma, a więc w przekładzie na polski – 'liczne plamki'. Powód? Tak właśnie prezentuje się tenże gatunek. Największe skupisko charakteryzowanego rodzaju jakim jest astrofytum znajdziemy w środowych częściach Meksyku, ale też nie brak tej wyjątkowo dekoracyjnej rośliny na północy owego kraju.
Cechy wyglądu lizyna
Omawiany rodzaj rośliny odznacza się przede wszystkim specyficznym wyglądem – 'czapkowatym', ale o tym wspomnieliśmy już we wstępnie niniejszego artykułu. Warto także dodać, ze to jest gatunek wytwarzający od pięciu do dziesięciu żeber, wraz z biegiem czasu. Są one zbliżone do korpusu jaki cechuje kaktusy. Kiedy popatrzymy na przekrój poprzeczny tej odmiany, to jest to typowa rozgwiazda o wysokich i dość ostrych żebrach. Warto także wspomnieć, iż roślina ta jest w pełni pozbawiona cierni, zaś w młodym okresie swojego rozwoju ma kuliste kształty. Wyróżnia ją jasnozielona odmiana z delikatnymi w dotyku łuskami.
prace dyplomowe