Narcos

Akebia

gazetka avon
W naszym kraju bardzo upodobaliśmy sobie przepiękne rośliny jakimi są standardowe pnącza. Wynika to z faktu, iż są one wyjątkowo dekoracyjne, a co za tym idzie powszechnie spotykane. Jakie z ich odmian naprawdę zasługują na szczególne wyróżnienie? Sprawdź poniżej.

Ogrody pełne...?
Rośliny pnące, które dominują w polskich zielnikach i przydomowych ogródkach to zwłaszcza wiciokrzewy. Dodatkowo warto wspomnieć o znaczącej roli tak zwanych powojników. Nierzadko oko nacieszyć można także rdestem Auberta, cytryńcem chińskim oraz bluszczem pospolitym i winobluszczem. Warto także wspomnieć o glicynie, kokornakach, chmielu zwyczajnym oraz dławiszach. Jeszcze co innego to miliny, pnąca hortensja czy Akebia, która będzie stanowiła szerszy temat w niniejszym informatorze.
Avon Renata Perz
Czym się wyróżnia?
Jest to reprezentant gatunku Akebia quinata, a zatem mowa o akebi pięciolistkowej. Nie jest to jednakże jedyny gatunek, bo dodatkowo wyróżnia się też odmianę trójlistkową, czyli Akebię trifoliatę. Dodatkowo należy wspomnieć, że charakteryzowana roślina jest zaliczana do Lardizabalaceae, a więc gatunku krępieniowatych. Największe skupiska tej rośliny znajdują się zwłaszcza na kontynencie azjatyckim.

Krótka charakterystyka
Warto wspomnieć, że Akebia trójlistkowa jest odmianą sięgającą między pięć a osiem metrów wysokości. Jej cechą podstawową jest wyróżnianie się wielkimi liśćmi, a także owocami dość dużych rozmiarów. Kolor dominujący kwiatów Akebi to natomiast purpura. To bardzo dekoracyjne gatunki, jakie niestety często obumierają albo tracą swoje walory estetyczne, gdyż ulegają przemarznięciu – nie są odporne na działanie wysokich temperatur.
wieniecwarszawa.pl