Narcos

Rośliny kolczaste

gumy czarne
Spośród rozlicznych gatunków wielorakich roślin, jakie stanowią elementy otaczającej nas przyrody, na szczególne wyróżnienie zasługują między innymi rośliny kolczaste. Jak wskazuje na to już samo ich nazewnictwo, mają one ciernie, a inaczej – kolce, stąd też ich specyficzne nazewnictwo. Po co wyżej wymieniona grupa posiada tego typu 'zabezpieczenia'? Wszystko, co warte uwagi na temat roślin z tej kategorii znajdziesz bezpośrednio w naszym poradniku.

Fakty
Musimy wiedzieć, że mimo faktu, iż podobnie jak szereg innych odmian rośliny kolczaste dominują w naszych domowych ogródkach, mają one formę dodatkowej ochrony w postaci kolców, co ma zabezpieczać przed atakiem zwierząt, uwielbiających liście oraz owoce. Ponadto warto również wspomnieć o tym, iż krzewy wyposażone w kolce są idealną ochroną przed szkodnikami. Co więcej, te delikatne ciernie dodają roślinom uroku, podnosząc ich walory estetyczne.

Berberys
Wśród roślin kolczastych bardzo ciekawie prezentuje się berberys. Jest to krzew z cierniami, jaki wyróżnia się bardzo dekoracyjnymi kwiatami i przepięknymi owocami. Jego średnia wysokość to jakieś trzy metry. Berberysy kwitną w okresie maj – czerwiec, cechując się mocnym zapachem jaki wydzielają. Przeważnie wypuszczają owoce w kolorze czerwonym, które są przekwitnięte.

Ostrokrzew
Biorąc pod uwagę nazewnictwo, należy podkreślić, iż jest to roślina z ostrymi cierniami, która posiada zielono-żółte liście. W czasie sezonu jesiennego ma granatowe oraz lekko czerwone owoce, wymaga zasobnej gleby.

Pigwowiec
Krzew ten wyróżniają czerwone oraz delikatnie różowe kwiaty, które pokrywają wszystkie trzy gatunki pigwowca. Wydziela się w przyrodzie podział na gatunek pigwowiec pośredni, pigwowiec okazały oraz pigwowiec japoński. Jego owoce są jadalne i często wykorzystywane do obróbki spożywczej.
Blaty granitowe kuchenne Bydgoszcz